O projekcie

Fundacja Czarna Owca Pana Kota i Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Ekostraż przez cały rok 2015 monitorowały wspólnie polski wymiar sprawiedliwości, prokuratury i Policję w kontekście egzekwowania zapisów Ustawy o ochronie zwierząt. Monitoringiem organizacji zostało objętych 1/3 wszystkich rejonowych sądów i prokuratur oraz wszystkie komendy wojewódzkie policji i kilka powiatowych – łącznie ponad 300 instytucji i 897 spraw sądowych dotyczących przemocy wobec zwierząt. Był to pierwszy tego typu monitoring wymiaru sprawiedliwości w Polsce – został przeprowadzony, by sprawdzić, czy zmiany w Ustawie o ochronie zwierząt – podwyższenie kar za przestępstwa przeciwko ochronie zwierząt, poprawiły egzekucję zapisów ustawy.

Dowiedz się, co wykazał nasz monitoring – przeczytaj nasze raporty!

Monitoring wykazał, że w obecnym kształcie Ustawa o ochronie zwierząt nie działa – największym problemem jest wysoki odsetek umorzeń i orzekanie kar, które nie są dotkliwe dla sprawców, dlatego konieczne są szybkie zmiany. W odczuciu społecznym kary wymierzane przez sądy sprawcom przestępstw przeciwko zwierzętom są nieadekwatne do popełnionych czynów.

Odpowiedzią na tą sytuację jest zmiana prawa, którą postuluje Fundacja Czarna Owca Pana Kota i Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Ekostraż na podstawie wyników monitoringu – m.in. wprowadzenie odpowiedzialności karnej dla osób działających zarówno w zamiarze bezpośrednim jak i ewentualnym, sporządzenie jednoznacznego katalogu zachowań niedozwolonych wobec zwierząt, orzekanie kar wolnościowych, które są dolegliwe dla sprawców. Więcej o propozycjach możesz przeczytać na stronie: www.petycja.czarnaowca.org.

Sytuację może jednak przede wszystkim zmienić dotarcie do przedstawicieli i przedstawicielek wymiaru sprawiedliwości, prokuratur i policji, osób które w swojej codziennej pracy mogą sprawić, że naruszenia przepisów dotyczących humanitarnej ochrony zwierząt będą stanowczo karane, tak by społeczeństwo czuło się bezpieczne i miało pewność, że sprawcy nie pozostają bezkarni. Stąd pomysł e-learningu skierowanego do przedstawicieli/przedstawicielek polskiego wymiaru sprawiedliwości, prokuratury i Policji.

Projekt e-learningu jest projektem merytorycznym wspierającym zdobycie wiedzy, jej uzupełnienie, odświeżenie dla osób związanych zawodowo z wymiarem sprawiedliwości, organami ścigania, organizacjami społecznymi zajmującymi się ochroną zwierząt, ale też może być przydatny dla prawników czy dziennikarzy. Może on ułatwić pracę wszystkim wymienionym grupom zawodowym, zwrócić uwagę na niepokojące tendencje sygnalizowane w raportach z monitoringu. Kurs e-learningowy dostosowany jest do potrzeb każdej z wspomnianych wcześniej grup i wyprofilowany pod ich kontem.

Od osób pracujących w organach ścigania i strukturach wymiaru sprawiedliwości zależy los zwierząt i sprawiedliwość – mamy nadzieję, że opracowany kurs e-learningowy pomoże Wam w codziennej pracy i umożliwi skuteczną ochronę zwierząt i egzekucję prawa.

Zapraszamy do uczestniczenia w e-learningu! Ten e-learning kształtuje rzeczywistość przyjazną zwierzętom!

Logowanie

To pole jest wymagane
Odzyskaj hasło Nie masz konta? Załóż je
[zamknij]

Przypomnienie hasła

Wróć
[zamknij]